Πέμπτη 23 Νοεμβρίου 2017

Σημαντική εκτός έδρας νίκη του Ζαφειράκη στο μπάσκετ

Πολύ σημαντική νίκη και από ψυχολογικής  αλλά και από βαθμολογικής άποψης πέτυχε η ομάδα μπάσκετ του Ζαφειράκη καθώς επικράτησε εκτός έδρας της ομάδας του Ίκαρου Γιαννιτσών με σκορ 62-76. Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι καθ’ όλη τη διάρκεια του α’ ημιχρόνου το οποίο βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες με σκορ 40-40. Στην επανάληψη η ομάδα μας έπαιξε
όμορφο μπάσκετ, δυναμώνοντας την άμυνα της και με σωστές επιλογές στην επίθεση ξέφυγε στο σκορ, έχοντας συνεχώς μια διαφορά 8-10 πόντων, διαφορά που κράτησε ως το τέλος κατακτώντας το ροζ φύλλο αγώνα. Η σύνθεση της ομάδας μας: Σιδηρόπουλος 23, Σκουλαριώτης 17, Βάιγκαντ 8, Δαμτσιος 1, Τούφας 10, Ζιάννης 4, Βαδόλας 2, Μπάμπος 8, Ζαχαριάδης 2, Δίντσης 1, Μπολιός, Ζέφυρος.
 Στα υπόλοιπα παιχνίδια ξεχώρισε η εκτός έδρας νίκη της Μελίκης επί της Αριδαίας στο ντέρμπυ των πρωτοπόρων με 72-76. Επίσης εκκρεμεί το παιχνίδι Βατανιακού-ΑΓΕ Πιερίας που αναβλήθηκε λόγω των κακών καιρικών συνθηκών στη περιοχή της Κατερίνης. Η βαθμολογία μετά από 6 αγωνιστικές είναι: 1. Μελίκη 12, 2. Αριδαία 11, 3. Εδεσσαικός 11, 4. Ζαφειράκης 10, 5. Αιγινιακός 10, 6. Βατανιακός 9, 7. Ίκαροι Γιαννιτσών 9, 8. ΓΑΣ Αλεξάνδρειας 8, 9. ΑΓΕ Πιερίας 7, 10. Μέγας Αλέξανδρος Γιαννιτσών 6, 11. Αετός Κιλκίς 6, 12. Κεραυνός Άσπρου 6.
Την επόμενη αγωνιστική η ομάδα μας υποδέχεται στο κλειστό της πόλης μας το Σάββατο 25 Νοεμβρίου στις 18:00 την ομάδα του Βατανιακού σε ένα δύσκολο παιχνίδι καθώς η ομάδα της Κατερίνης έχει ως τώρα μόνο μία ήττα (με ένα παιχνίδι λιγότερο).
Βαριά ήττα που σε καμία περίπτωση δεν αντιπροσωπεύει τη διαφορά δυναμικότητας των δύο ομάδων υπέστη το παιδικό τμήμα του Ζαφειράκης καθώς έχασε από τον Άθλο Αλεξάνδρειας στο κλειστό της πόλης με σκορ 23-108. Η ομάδα του Ζαφειράκη η οποία κατά 85% αποτελείται φέτος από μικρότερα σε ηλικία παιδιά από την κανονικά «φουρνιά» του παιδικού πρωταθλήματος δεν μπόρεσε να φανεί ανταγωνιστική απέναντι στην ομάδα του Άθλου. Επόμενος αγώνας τη Κυριακή 26 Νοεμβρίου στις 10:00 στην Αριδαία με την τοπική ομάδα.