Τετάρτη 25 Ιανουαρίου 2017

"Σκούπισε" τα μετάλλια σε διεθνείς και εγχώριες οργανώσεις ο ΕΟΣ Νάουσας

Αργυρό η Μαρία Ντάνου στο βαλκανικό κύπελλο!

Στους βαλκανικούς αγώνες που πραγματοποιήθηκαν στο Μέτσοβο στις 21-22/01,εκμεταλλευόμενη τις άριστες καιρικές συνθήκες που επικρατούσαν στον αγώνα η Μαρία Ντάνου τερμάτισε στη δεύτερη θέση στο αγώνισμα των 5000m.
Την επόμενη μέρα τερμάτισε τέταρτη και πάλι στο αγώνισμα των 5000m ελεύθερης
τεχνικής.
Βελτίωση σημαντική της βαθμολογίας στη διεθνή κατάταξη της FIS  πέτυχαν και  οι μικρότερες αθλήτριες του ΕΟΣ Νάουσας Γωγώ Νιμπίτη ,Ελίζα Αναστασιάδου και Φαίη Γιαννακοβίτη με αποτέλεσμα να βρίσκονται σε πλεονεκτική θέση για την πρόκριση τους στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα.

Έξι Χρυσά Μετάλλια για τον ΕΟΣ Νάουσας στο Κύπελλο Ελλάδος που έγιναν στο Μέτσοβο 21-22 Ιανουαρίου

Σε όλες τις κατηγορίες εκτός από αυτή των αντρών ,οι αθλητές του ΕΟΣ Νάουσας μονοπώλησαν  τις πρώτες θέσεις.
Στην κατηγορία των γυναικών η Μαρία Ντάνου κέρδισε άνετα την πρώτη θέση στα 5000m ελεύθερης τεχνικής ενώ τη δεύτερη μέρα τερμάτισε στην δεύτερη θέση στο ίδιο αγώνισμα.

Η Γωγώ Νιμπιτη κέρδισε επάξια το αργυρό μετάλλιο και το χάλκινο την επόμενη μέρα στα αντίστοιχα αγωνίσματα.
Η Ελίζα Αναστασιάδου τερμάτισε στην τέταρτη θέση και η Φαιη Γιαννακοβιτη στην πέμπτη και τέταρτη θέση αντίστοιχα.
Στην κατηγορία των κορασίδων η Στελλίνα Γιαννακοβίτη κέρδισε άνετα δύο χρυσά μετάλλια στο αγώνισμα των 3000m ατομικής και ομαδικής εκκίνησης. Στην ίδια κατηγορία η Μαριλίζα Νιμπιτη τερμάτισε τέταρτη και τη δεύτερη μέρα επέστρεψε μάχιμη και κέρδισε το αργυρό μετάλλιο.
Στους παίδες ο Γιώργος Αναστασιάδης στο ίδιο αγώνισμα κυριάρχησε και τις δύο μέρες κατακτώντας δύο χρυσά μετάλλια.
Στην κατηγορία των παγκορασίδων η Μάρα Τσιαρκα τερμάτισε στην πρώτη θέση. Συμμετοχή στην ίδια κατηγορία είχαν και η Ολγα Μπιτέρνα και Εύα Μπράβου
Το ντεμπούτο τους στο χιονοδρομικό στίβο έκανε και η προ αγωνιστική με εναν εξαίρετο αγώνα επίδειξης. Οι συμμετέχοντες μελλοντικοί πρωταθλητές ηταν οι Βαικου Κατερίνα Τσιατσιου Λύδια Γεωργία Τσιάρκα και Βάικου Δάφνη.

Δύο χρυσά μετάλλια η Σοφία Ράλλη.

Αργυρό και χάλκινο η Αναστασία Μαντσιου.
Στις 21/01/2017  ο ΕΟΣ Νάουσας διοργάνωσε τον διπλό αγώνα FIS  στα 3-5 Πηγάδια μετά από μια επεισοδιακή διακοπή ρεύματος την προηγούμενη μέρα .
Με την άριστη συνδρομή του χιονοδρομικού κέντρου καθώς και των στελεχών του συλλόγου διοργανώθηκαν άρτια ,οι δυο αγώνες.
Σε εξαιρετική αγωνιστική κατάσταση η Σοφία Ράλλη τερμάτισε πρώτη και στο γιγαντιαίο και στο σλάλομ.
Η Αναστασία Μάντσιου έδειξε για άλλη μια φορά την αγωνιστική  της ικανότητα και τερμάτισε τρίτη και δεύτερη στα αντίστοιχα αγωνίσματα.
Η Αλεξάνδρα Πασχάλη έκανε προσπαθεια που την έφερε στην έκτη θέση.

Στους άντρες ξεχώρισε ο Θανάσης Κατσάνης κερδίζοντας το χάλκινο μετάλλιο στο σλάλομ και στους δύο αγώνες.
Ο Βασίλης Μάντσιος τερμάτισε τέταρτος στο ίδιο αγώνισμα και πέμπτος στο γιγαντιαίο.
Τους αγώνες καθώς και την απονομή τίμησε με την παρουσία του ο δήμαρχος Μαραθώνα κ. Ψινακης.